Årsmöte session två : onsdag femte mars
Som en av förbundets 51 anslutna föreningar välkomnar förbundsstyrelsen din förening till årsmöte session 2, onsdag femte mars 2025.
Göteborgs Friidrottsförbund
Förbundschef Eva-Lena Frick har idag, tisdag 11 februari, aviserat sin avgång och kommer att avsluta sitt uppdrag hos Göteborgs Friidrottsförbund under hösten 2025.
-Jag har tagit ett beslut att sluta min tjänst som Förbundschef vid Göteborgs Friidrottsförbund under hösten 2025. Detta på grund av personliga skäl då jag har en önskan att komma närmare min familj då jag bland annat blivit mormor under 2024, säger Eva-Lena
Så har hon rustat Göteborgs Friidrottsförbund
Eva-Lena välkomnades in till Göteborgsfriidrotten december 2022 och har sedan dess verkat för att stärka förbundets förmåga att bidra till svensk motionslöpning och internationell arenafriidrott genom att leverera evenemang i framkant och av högsta kvalitet. Under 2024 genomfördes bland annat Veteran-VM med 8000 starter och i januari 2025 fylldes Göteborgsvarvets 55 000 startplatser.
Hon har även bidragit med sin kraft till att stärka förbundets relation med föreningarna, tillika genomfört en intern organisationsförändring för att skapa ett dynamiskt och mer effektivt arbetsflöde.
-Det är naturligtvis tråkigt att tappa en sådan kraft som Eva-Lena, säger distriktsordförande Anders Prytz och fortsätter; Även om många är delaktiga har hon varit en viktig del i att återuppbygga förtroendet både för Göteborgs Friidrottsförbund och för Göteborgsvarvet, efter den turbulens som pandemin skapade.
-Samtidigt har vi den största respekten för att Eva-Lena väljer att fokusera på andra saker i livet, säger Anders varpå Eva-Lena fyller i;
-Min ambition kommer att vara att bidra så mycket jag kan under året för att, tillsammans med hela organisationen och våra föreningar, leverera en Varvetvecka och även ett Folksam Grand Prix av högsta kvalitet.
2025 vänder blad
-Det har varit några utmanande år med bland annat flera extra arrangemang så som Veteran-VM, men Göteborgsfriidrotten och Göteborgsvarvet går starka in i framtiden – både som en del av Svensk friidrott och som medspelare till Göteborgs stad, avslutar ordförande Anders Prytz
Vid frågor kontakta gärna |
Distriktsordförande Anders Prytz
Telefon: 0706-871561
Mejla Anders
Förbundschef Eva-Lena Frick
Telefon: 0708-209727
Mejla Eva-Lena
Läs mer om Göteborgs Friidrottsförbund här |
Så här ser organisationen ut |
Detta är styrelsen |
*Bild: Eva-Lena under prisutdelning på Världsungdomsspelen 2024.
Foto: decabild.se
Som en av förbundets 51 anslutna föreningar välkomnar förbundsstyrelsen din förening till årsmöte session 2, onsdag femte mars 2025.
Ladda ner och läs årsberättelsen 2024
För att främja en solid och hållbar föreningsverksamhet erbjuder Göteborgs Friidrottsförbund och RF-SISU Västra Götaland föreningsöverskridande aktiviteter och enskilt föreningsstöd. Följande åtta gemensamma aktiviteter erbjuds under 2025.
Citaten kommer från årsrapporten där 29 av totalt 51 föreningar har svarat. Nu finns en sammanställning av rapporten färdig som beskriver föreningsverksamheten i distriktet 2024 och 2023. Vi uppmuntrar er till att läsa rapporten med ett selektivt öga. Det är inte ett rätt-och-fel dokument utan presenteras utifrån frågor som ansågs viktiga vid starten för Strategi 2025 - för en generell friidrottsförening.
Information om din friidrottsskola kommer då att belysas på den välbesökta rekryteringssidan "Hitta din förening" och friidrott.se - samtidigt som er statistik ger Svensk Friidrott förutsättningar att följa utvecklingen samt prioritera stöd- eller utvecklingsinsatser gällande friidrottsskolor.
Vill du också vibrera med friidrottstävlingen största nerv? Den 29 mars kl 10:00-16:00 genomförs en teoretiskt och praktiskt utbildning i samband med IFK Göteborgs klubbmästerskap. Du får alltså möjlighet att skjuta skarpt dag ett!
Göteborgs Friidrottsförbunds parakommitté bjuder in dig som är nyfiken på parafriidrott till en inspirationsdag! Den 22 mars mellan klockan 10.00 – 13.00 är du välkommen att testa höjdhopp, längdhopp och löpning i Friidrottens Hus. Parakommittén finns även på plats för dig som förening att diskutera din förenings frågor gällande parafriidrott.
Christer Falk hjälper dig hantera eltidtagningssystemen Göteborgs Friidrottsförbund äger idag fyra stycken eltidsutrustningar som finns att låna av föreningar. Något som varit eftersatt senaste åren är däremot en välfungerande struktur för service och utlåning av utrustningen. Distriktsförbundet har därför inlett ett samarbete med Christer Falk som har stor erfarenhet och kunskap om utrustningen.
"Vi kan alltså på nära håll utbilda väldigt stor del av vår tränarskara, vilket är en förmån för oss i Göteborg och Västsvenska Friidrottsförbundet"
Från om med förste februari kan du löpträna utan kostnad på Slottsskogsvallens löparbanor. Banorna är tillgängliga samtliga dagar under deras öppettider fram till första april.
Årets första tävling i Friidrottens Hus avgjordes i helgen när Örgryte IS arrangerade Startskottet. Tävlingsprogrammet omfattade både seniorklasser och ungdomsklasser för åldrarna 12-17 år, där tävlingarna också utgjorde IUDM. Nytt för i år var att tävlingen inleddes på redan fredagskvällen med en häckfestival
Den 8 januari öppnade Årsrapporten, vilket är ett nationellt verktyg för att följa föreningens kärnverksamhet och genomföra stödinsatser om och där det behövs. Rapporten är öppen fram till 28 februari och är obligatorisk för arenaförening tillika övrig förening att svara på. Återkoppling sker löpande efter inkomna svar.